שאלות נפוצות בלשון הרע

על מנת להעניק לכם את כל המידע הנחוץ בטרם תבחרו לפנות למשרדנו, ריכזנו עבורכם שאלות ותשובות בלשון הרע שיכולת לסייע לכם.
לרשותכם שאלות נפוצות שנשאל משרדנו מדי יום ביומו.

 

חוק איסור לשון הרע קובע פיצוי, ללא הוכחת נזק עד 70,000 ש"ח בגין כל פרסום. במרים שבהם נעשה הפרסום בכוונה לפגוע החוק קובע עד 140,000 ש"ח ללא הוכחת נזק. במקרים בהם נגרם לך נזק סכום הפיצוי הוא ללא הגבלה. 

חוק איסור לשון הרע קובע, תנאי בלעדיו אין. בהיעדר פרסום לא יכולה לקום לכם עילת תביעה. על מנת שתקום לכם עילת תביעה אזרחית לשון הרע צריכה להתפרסם לאדם אחד או יותר. על מנת שתקום עילת תביעה פלילית, קרי הגשת קובלנה פלילית ע"י הנפגע או הגשת כתב אישום ע"י המדינה לשון הרע צריכה להתפרסם לשני אנשים או יותר. 

סעיף 1 לחוק איסור לשון הרע קובע כי לשון הרע היא דבר שעלול להשפיל, לבזות, לעשות מטרה לשנאה, לעשות מטרה ללעג, לפגוע במשרתו או בעסקו של אדם. כמו כן, לבזות אדם בשל גזעו, מוצאו, דתו, נטייה מינית ועוד. 

פרסום לעניין לשון הרע יכול שיהיה בין בעל פה בין בכתב או בין בדבר כתוב. זה יכול להיות באמצעות ציור, דמות, תנועה וכל אמצעי אחר. 

התשובה לכך היא -כן. במסגרת פסקי דין שניתנו בית המשפט הכיר בפרסום במידה החברתית כאמצעי הנכס בהגדרתו של החוק. 

כאן התשובה קצת פחות בהירה. השאלה היא האם ההודעה נשלחה לאנשים נוספים מלבד הנפגע? אם היא נשלחה רק לנפגע, האם אנשים נוספים היו עוללים לראותה. במקרה שההודעה נשלחה לאדם שלישי אין כל ספק שמתקיים רכיב הפרסום הקובע בחוק. המקרה שני, רק אם בנסיבות העניין ההודעה הייתה יכולה להגיע לאדם נוסף תהיה לנפגע עילת תביעה.

התשובה היא כן. אומנם יש צורך לבדוק את המקרה הפרטני – פרסום לשון הרע במסגרת העבודה יכולה להוות עליה לתביעה. התביעה, לרוב, תדון בבית הדין האזורי לעבודה שליד מקום העבודה. 

הכלל הוא, בהתאם לסעיף 13 לחוק איסור לשון הרע שדברים שנאמרים במסגרת או בקשר להליך משפטי מוגנים מפני תביעה. יש מקרים חריגים שכן ניתן לתובע במקרה כזה אך יש צורך לבחון את הדברים בצורה יסודית.

התשובה היא – כן. אין די שהדברים שפורסמו יהיו אמת. בנוסף לכך, יש צורך שיהיה עניין ציבורי. לא עניין לציבור, לא רכילות אלא עניין ציבורי רחב. 

השאלה היא מה הם הדברים שנאמרו. בגדול חוק איסור לשון הרע מאזן בין הזכות לשם טוב לבין חופש הביטוי. במקרים בהם כתבת ביקורת על יצירה אמנותית או ספרותית חוק איסור לשון הרע יגן עליך כל עוד לא חרגת מתחום הסביר.

התשובה היא – כן. צריך לבחון האם מדובר בתלונת שווא, האם האדם שהגיש את התלונה האמין באמיתות דבריו או שעה זאת בכוונה לפגוע. תביעה במקרים של הגשת תלונה היא מורכבת ומצריכה בדיקה יסודית בטרם הגשתה.

התשובה היא כן. במקרים בהם עשו עליכם כתבה בעיתון, בטלוויזיה וכדומה והכתבה פוגעת בשמכם הטוב ניתן להגיש תביעה כנגד כלי התקשורת.

עלייך להתייעץ בדחיפות עם עורך דין המתמחה בלשון הרע. חוק איסור לשון הרע הינו חוק מורכב ועל כן מומלץ להתייעץ עם עורך דין הבקיא בחוק. התייעצות מוקדמת עם עורך דין לשון הרע היא חושבה על מנת לספק לך את ההגנה הטובה ביותר. 

התשובה היא – כן. גם אם הפגיעה נעשתה לעסק שלי אתה יכול לתבוע.

התשובה היא – כן. המונח אדם בחוק איסור לשון מתייחס גם לחברה בע"מ.

התשובה היא – כן. אם נגרמו לך נזקים כתוצאה מפרסום לשון הרע אתה יכול לתבוע את מלוא הנזקים שנגרמו לך. 

התשובה היא- כן. משרד עורכי דין עדי כהן מתמחים בלשון הרע. המשרד מייצג תובעים ונתבעים בענייני לשון. לשון הרע היא תחום מרכזי במשרד עורכי דין עדי כהן. 

עדי כהן ושות' משרד עורכי דין

לשון הרע

עורך דין לשון הרע- עדי כהן לייעוץ משפטי בענייני לשון הרע פנה כעת לעורך דין עדי כהן 09-8980681  לשון הרע מהי? לשון הרע היא דבר

למאמר המלא
עדי כהן ושות' משרד עורכי דין

כיצד לבטל דו"ח חניה

קיבלתם דו"ח חניה? במאמר זה ינסה עורך הדין עדי כהן לתת מענה לאפשרות העומדת בפניך.   לאחר קבלת דוח חניה ישנם מספר אפשריות העומדות בפני

למאמר המלא
עדי כהן ושות' משרד עורכי דין

התיישנות דו"ח מצלמה

לקביעת פגישה לייעוץ משפטי חייגו עכשיו 09-8980681 כולנו מכירים את עשרות המצלמות הפזורות ברחבי כבישי הארץ. החוק קובע תקופה מקוצרת להתיישנות דו"ח שניתן על בסיס

למאמר המלא
עדי כהן ושות' משרד עורכי דין

תובענות ייצוגיות

חוק תובענות ייצוגית נחקק בשנת 2006, מטרתו של החוק היא לקבוע כללים אחידים לענין הגשה וניהול של תובענות ייצוגיות, לשם שיפור ההגנה על זכויות, מימוש

למאמר המלא
עדי כהן ושות' משרד עורכי דין

צו למניעת הטרדה מאיימת

לקבלת ייעוץ משפטי בעניין צו למניעת הטרדה מאיימת ניתן לפנות לעורך דין עדי כהן 09-8980681 במקרים בהם אדם מטריד אותך, מאיים מילולית, עוקב אחרייך, פוגע

למאמר המלא
סגירת תפריט

לקבלת ייעוץ ראשוני שלח לנו הודעה

דילוג לתוכן