עדי כהן עורכי דין

איסור שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה

עבירת שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה היא בין העבירות הנפוצות. העונש לצד עבירה זו הוא, 1,000 ₪ + 4 נקודות. אם קיבלת דו"ח על ימוש בטלפון ואתם סבורים כי לא עבירתם עבירה. באפשרותכם להגיש בקשה להישפט על העבירה. חשוב להתייעץ עם עורך דין הבקיא בתחום טרם הגשת הבקשה. לעתים ישנם נהגים שצברו לחובתם מספר נקודת רב העלול להגיע לכדי שלילה מנהלית לתקופה של שלושה ואף תשעה חודשים. לכן מומלץ להתייעץ עם עורך דין הבקיא בתחום, משרד עורכי דין עדי כהן בעלי ניסיון רב בתחום זה.

לשון החוק אומרת כך"

28.   (א)  נוהג רכב חייב להחזיק בידיו את ההגה או הכידון כל עוד הרכב בתנועה; אולם רשאי הוא להסיר יד אחת מן ההגה או הכידון אם עליו לעשות בה דבר להבטחת פעולתו התקינה של הרכב או לקיום כללי התנועה.

           (ב)  (1)   בעת שהרכב בתנועה, הנוהג ברכב –

(א)   לא יאחז בטלפון קבוע או נייד, ולא ישתמש בהם ברכב אלא באמצעות דיבורית;

(ב)   לא ישלח או יקרא מסרון (s.m.s);

(2)   בתקנת משנה זו –

"דיבורית" – התקן המאפשר שימוש בטלפון בלא אחיזה בו ובלבד שאם ההתקן מצוי בטלפון, הטלפון יונח ברכב באופן יציב המונע את נפילתו;

"טלפון" – מכשיר המיועד לתקשורת אשר קיימים בו לחצנים לחיוג."

סיפור שהיה כך היה, רוכב אופנוע נהג בתל אביב באופנועו כאשר מכשיר טלפון סלולארי צמוד לאוזנו, בחלקה הפנימי של קסדתו ובכך השתמש בטלפון נייד שלא באמצעות דיבורית. רוכב האופנוע עמד על זכויותיו והגיש בקשה להישפט בהיותו סבור כי אינו עבר עבירה. בית משפט השלום קבע, כי נהג האופנוע עבר את העבירה המתוארת בסעיף 28 לתקנות התעבורה.

רוכב האופנוע לא התייאש והגיש ערעור על פסק הדין. בית משפט המחוזי זיכה את הרוכב מהעבירה וקבע, כי תכליתם של דיני התעבורה, הפקודה ותקנותיה, הוא להגן על שלומם ובטיחותם של עוברי הדרך באופן מרבי וזאת תוך יצירת אפשרות לתנועת כלי הרכב ועוברי הדרך לנוע ביעילות. תכליתה של תקנה 28(ב) במסגרת התכלית הכללית, הינה להבטיח את שליטתו של האוחז בהגה או בכידון ברכבו, בכך שלא יסיר ידיו מהם לצורך תפעול מכשיר הטלפון וכי המכשיר יונח באופן יציב המונע את נפילתו והצורך להגיב לכך.

הפרשנות הנכונה היא לראות קיומו של האיסור רק כאשר השימוש הוא שימוש אופייני למכשיר הטלפון ולא שימוש בו כחפץ דומם.

עדי כהן, עו"ד תעבורה

שתף מאמר זה

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

כתיבת תגובה

סגירת תפריט

לקבלת ייעוץ ראשוני שלח לנו הודעה

דילוג לתוכן