שוקלים להגיש תביעת לשון הרע – מהם הסעדים שאתם יכולים לבקש מבית המשפט

חוק איסור לשון הרע, קובע מספר סעדים שאתם יכולים, בהתאם לחוק, לבקש שבית המשפט יפסוק לטובתכם.

  1. פיצוי כספי ללא הוכחת נזק – סעיף 7א לחוק איסור לשון הרע קובע, כי בית המשפט מוסמך לפסוק כנגד נתבע פיצוי, ללא הוכחת נזק עד לגובה של 70,000 ₪ (כיום) בגין כל פרסום.
  • במקרים בהם הפרסום נעשה בכוונה לפגוע, הסמיך המחוקק את בית המשפט לפסוק עד לגובה 140,000 ₪.
  1. פיצוי כספי כאשר נגרם נזק, כאשר נגרם לתובע נזק, והתובע הוכיח את הנזק שנגרם, הרי שאין גבול לסכום אותו התובע יכול לתבוע (בבית משפט שלום עד לגובה 2,500,000 ₪; בבית משפט מחוזי ללא גבול).
  2. בנוסף לפיצוי כספי מוסמך בית המשפט ליתן לתובע סעד של צווים, קרי צו עשה או צו מניעה (איסור לעשות). בין היתר בית המשפט מוסמך ליתן צו המורה להשמיד עותקים המהווים לשון הרע, לאסור הפצה שלהם, להחרים עותקי פרסום.
  3. בית המשפט מוסמך להורות לפרסם תיקון או הכשה של דבר המהווה לשון הרע, קרי להורות לנתבע לפרסם (בדרך כלל באותה הדרך שבה פורסמה מלכתחילה) הודעה שהפרסום הקודם אינו נכון או להורות לו לפרסם את פסק הדין.
  4. חובת עדכון, אם פרסום באמצעי התקשרות ידיעה שהוגש כנגד אדם פלוני כתב אישום או שהורשע בעבירה פלילית – והתקבלה החלטה לסגור את התיק או שלא הוגש כתב אישור או שזוכה אותו אדם – מחויב גוף התקשורת לפרסם על כך. לא פרסם על כך – עצם אי הפרסום מהווה עילה לתביעה.
סגירת תפריט

לקבלת ייעוץ ראשוני שלח לנו הודעה

דילוג לתוכן