האם שיתוף (share) פוסט מכפיש בפייסבוק יכול להוות פרסום לשון הרע?

שאלות אלו היו במוקד החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב בהליך שסימונו ע"א (מחוזי ת"א) 35757-10-16 נידיילי תקשורת בע"מ נ' יואל שאול (פורסם בנבו, 16.01.2019).
חברת הוצאה לאור של עיתון שבועי (מקומון), הגישה תביעה כספית נגד משתמשים שעשו "שיתוף" (share) ו- "חיבוב" (like) לפוסטים בפייסבוק שהכפישו את המקומון.
בית משפט השלום, דחה את התביעה של החברה וקבע כי על-אף שהפוסטים עצמם מהווים לשון הרע, פעולת ה"שיתוף" וה"חיבוב" בנוגע לפוסט שנכתב על-ידי משתמש אחר, לא מהווה פרסום לפי החוק.
כך קבע בית המשפט המחוזי בערעור שהוגש על פסק הדין – משתמש בפייסבוק שילחץ על "שיתוף" (share) לפוסט שיש בו תוכן המהווה לשון הרע, פועל בניגוד לחוק ועשוי לעמוד לדין או להיתבע בתביעת פיצויים לפי חוק איסור לשון הרע.
בפעולת "חיבוב" (like), המשתמש מבקש להביע את דעתו על פוסט מסויים והאפשרות שפעולה זו תביא לחשיפת יתר של הפוסט, אינה וודאית ונקבעת בהתאם לדרכי הפעולה של הרשת החברתית והמשתנים שלה (אלגוריתם) מבלי שלמשתמש יש בהכרח יכולת לשלוט בכך. לכן פעולה זו אינה נחשבת לפרסום לשון הרע.
בפעולת "שיתוף" (share), גם מבחינה לשונית, המטרה היא להעביר את הפוסט ולחשוף אותו לאנשים נוספים, באופן אקטיבי שמצריך לחיצה על שני מקשים לפחות.
נקבע בפסקי דין קודמים, כי פעולת "תגובה" (comment) לפוסט, יכולה גם כן להיחשב לפרסום לפי חוק איסור לשון הרע.
כל עוד המשתמש המשתף לא מוסיף מלל ששולל את תוכן הפוסט המקורי, סביר כי משתמש אחר שרואה את השיתוף, יאמין כי המשתמש המשתף מאמין בנכונות הפוסט המקורי.
במקרה של שיתוף תוכן עובדתי, בעיקר אם מדובר בתוכן שהמשתף חושב שהוא אמת, יש לשקול לראות את המשתף כמי שאחריותו פחותה יותר מכותב התוכן המקורי.
סגירת תפריט

לקבלת ייעוץ ראשוני שלח לנו הודעה

דילוג לתוכן